Тротуарна плитка у Вінниці
Тротуарна плитка
600х490х44 мм
Що потрібно знати про тратуарной плитці
Сьогодні на власні очі можна спостерігати, як збільшується популярність тротуарної плитки у всіх видах оформлення ландшафтного дизайну, починаючи від садово-паркового та міського будівництва і закінчуючи облаштуванням приватних ділянок. Застосування плитки дозволяє значно облагородити будь-який ландшафт, урізноманітнити екстер’єр будь-якого архітектурного споруди, так як вона повністю відповідає основним тенденціям міського та приватного будівництва. Тротуарна плитка використовується при мощенні міських площ, при цьому радує не тільки різноманітність самої плитки, але і її декоративні можливості, які виражаються в різному малюнку, що досягається укладанням плитки. Таким чином, плитка стає не просто одним з видів дорожнього покриття, а допомагає вирішувати завдання декорування простору, змінюючи його сприйняття не тільки в естетичному плані. Певним чином укладена плитка дозволяє домагатися ефекту розширення простору або навпаки, його зорового зменшення. А якщо при цьому взяти до уваги, що експлуатаційні характеристики тротуарної плитки значно вище, ніж характеристики неабияк набридлого всім асфальтового покриття, стає зрозумілим, що тротуарна плитка прийшла в наші міста всерйоз і надовго.
Не варто забувати і ще про одну роль тротуарної плитки при влаштуванні інфраструктури садового ландшафту. Доріжки, викладені такою плиткою, відіграють важливу роль у системі дренажу саду, регулюючи рівень вологості.
Історія тротуарної плитки
Вперше тротуарна плитка з’явилася в Голландії. Саме в Голландії розробили спосіб виготовлення штучного каменю.
На початку XIX голландці вже почали будувати перші дороги з тротуарної плитки.
Перша дорога сполучала такі міста як Амстердам і Гарлем.
Поле успішної побудови доріг, голландці стали застосовувати цей матеріал для побудови різних споруд.
У Голландії плитка набула великої популярності за рахунок того, що в цій країні був не добробут кам’яних матеріалів.
Поле успіху тротуарної плитки в Голландії, виробництво тротуарної плитки і її укладання стали переймати сусідні країни.
Так тротуарна плитка дійшла до США і до Росії.
Тротуарна плитка отримала такий успіх за рахунок того, що вона виготовляється з природних матеріалів — глини, води і вогонь.
Цікаво, що історія вітчизняної тротуарної плитки почалася зовсім недавно. Виробництво тротуарної плитки в промислових масштабах почалося в середині 90-х років минулого століття. Саме в цей час почали з’являтися перші виробництва, що випускали литу тротуарну плитку. Швидкість, з якою тротуарна плитка проклала свій шлях у вітчизняне дорожнє будівництво, воістину вражає. Однак, як це нерідко буває з новими матеріалами, тротуарна плитка спочатку відрізнялася невисокою якістю. Популярність цього матеріалу зумовила високий попит на нього, і як наслідок, почали з’являтися численні виробники тротуарної плитки, якість продукції яких залишало бажати кращого. Неякісна плитка не витримувала першу ж зиму, була дуже слизькою не тільки в ожеледь, але і в дощову погоду. Це значно знизило популярність тротуарної плитки, яка стала в свідомості багатьох асоціюватися з низькоякісним тротуарним матеріалом. І лише в останні роки ситуація почала змінюватися на краще, коли на ринку з’явилася дійсно якісна продукція. В даний час частка неякісної плитки на вітчизняному ринку значно знизилася.
Виробництво тротуарної плитки ведеться двома способами: вібропресування і вібролиття. При використанні другого способу бетонна суміш поміщається в пластикову форму, яка встановлюється на спеціальному вібраційному столі. Поверхня такого столу постійно вібрує. Перебуваючи на вібраційному столі, бетонна суміш проходить стадії вистоювання і утрамбовки. Після цього форма з плиткою ставиться в тепле місце на 12 годин, після чого плитка готова до вживання.
Плитка, яка виготовляється способом вібропресування, встановлюється на вібраційний стіл, а на вібруючу станину. Суміш при цьому піддається зворотному тиску за допомогою пуансона. Пуансон також вібрує, і його дія призводить до повного ущільнення суміші. Після ущільнення суміші прес-форма і пуансон видаляються, залишаючи готову плитку. Процес вибропрессования відрізняється значною продуктивністю і дає можливість автоматизації процесу. Крім того, плитка, виготовлена подібним способом, відрізняється високою міцністю і зносостійкістю. Низьке водо-цементне співвідношення вибропрессованной плитки значно збільшує її міцність і, як наслідок, термін експлуатації. Отримана методом вібропресування плитка на думку фахівців відрізняється строгою геометричною формою. Таку плитку можна використовувати на будь-яких об’єктах при будь-якому способі укладання. Шорстка поверхня плитки значно підвищує безпеку тротуарної плитки і дозволяє застосовувати її не тільки для будівництва пішохідних доріжок, але й для облаштування під’їзних шляхів до терміналів і складських приміщень, а також смуг розгону автотранспорту. Якщо порівнювати вібропресовану плитку з плиткою, яка виготовляється методом лиття, така плитка відрізняється підвищеною міцністю забарвлення, яке не змінює кольору протягом усього терміну експлуатації. При необхідності поверхню вибропрессованной плитки може бути відшліфована або відполірована. Це дає практично необмежені можливості використання такої плитки при оформленні різних ландшафтних композицій.
Однією з найважливіших характеристик при виборі тротуарної плитки є стійкість її забарвлення. У першу чергу вона залежить від якості застосовуваних барвників. Неякісні барвники можуть призвести до втрати кольору плитки вже протягом першого року використання. Від характеру фарбування в значній мірі залежить вартість плитки. Кольорова плитка коштує набагато дорожче сіркою. Вібролитої плитка відрізняється великою різноманітністю кольорів, ніж вибропрессованная.
Для того, щоб продовжити термін служби тротуарної плитки, дуже важливо розрахувати експлуатаційне навантаження, якій вона буде піддаватися. Великий вплив на термін служби плитки також надає якість її укладання, особливо якість основи під плитку. Якщо основа нерівно або плитка укладається безпосередньо на грунт, тротуарне покриття буде піддаватися нерівномірним навантаженням, що призведе до розтріскування плитки.
При укладанні тротуарної плитки часто виникає необхідність її розколювання. Найкраще робити це за допомогою болгарки. Якщо плитку різати, як правило, утворюється багато пилу, хоча такий спосіб набагато швидше. Рекомендується спочатку злегка розрізати плитку і після цього розколювати болгаркою — цей спосіб краще, ніж повна різання плитки. Якщо тротуарне покриття укладається в зонах проїзду автомобілів, доцільно укладати його на розчинну подушку з щебеню або на суху суміш. Якщо плити укладені на бетонну основу, покриття може витримати навіть заїзд вантажівки. Якісно укладена тротуарна плитка зможе прослужити протягом декількох десятиліть, повністю зберігши при цьому свій зовнішній вигляд.